"Jsem tu pro ženy, které chtějí přivést na svět miminko bez obav, přirozeně a v lásce.

Pro ženy, které chtějí prožívat láskyplné mateřství každý den."

Evka Šupčíková

Dula, průvodkyně žen na cestě k láskyplnému mateřství

Moje cesta

Moje cesta ke kontaktnímu rodičovství a přirozenému porodu nebyla úplně přímá. Původně jsem totiž vystudovala speciální pedagogiku raného věku a anglickou filologii.

Když jsem otěhotněla s prvním děťátkem, dnes už skoro devítiletým chlapákem Marťou, na porod jsem se chystala, přečetla jsem mnoho knih, absolvovala standardní předporodní přípravu. Když přišel čas mého porodu, byla jsem vyděšená.

Nevěděla jsem, jestli to už je ono, nebo jestli to bude ještě horší. Jeli jsme do porodnice. Příliš brzy. Neměla jsem nikoho, koho bych se zeptala, byla jsem sama, jen já a můj mladičký muž. Oba vystrašení.

Plni strachu a obav z neznámého jsme prožili porod, jaký jsem si nepřála. Se zásahy. A velkými šrámy na těle i na duši.

Zajímá tě celý příběh?

Zranění z porodu jsem si léčila intenzivním kontaktem s nádhernou malou bytostí, která mezi nás přišla. Společné spaní, nošení v šátku a intenzivní mazlení i kojení pomohlo rány hojit. I když zůstaly hluboko uložené navždy. Když Marťa povyrostl, začala jsem se více věnovat seberozvoji a šla na první lektorský kurz - Masáže dětí a kojenců dle Jany Hašplové.

Následovaly lektorské kurzy nošení dětí v šátku, látkové poradenství, rekvalifikační kurz pro instruktorky psychomotorického vývoje a také kurz pro poradkyně při kojení MAMILA o.z. 

A rozchod s tátou mého syna. Stěhování zpět na rodnou Moravu a nový život. Nové klientky, nové vše. Nový vztah. A miminko. Tentokrát bylo zcela zřejmé, že již nemohu rodit v porodnici. Cítil to i můj muž. Absolvovali jsme kurz Jemného zrození, studovala jsem vše jak o život. Absolvovala jsem poradny u soukromé porodní asistentky a nádherný porod doma, kdy jsem dceru Marušku přivedla na svět úplně sama v našem obýváku do porodního bazénku.

Tímto porodem se zacelilo mnoho ran z porodu předchozího. Ale také se spustilo obrovské uvědomění. Uvědomění si toho, že ženy si zaslouží rodit v respektu, ve své síle, ve velké lásce a pochopení. Podala jsem přihlášku ke studiu v České asociaci dul.

Ke studiu jsem byla přijata a vydala se tak na cestu většího poznání porodu, péče před ním, během něj a také po něm. Nadále jsem pečovala o ženy s problémy s kojením, ale začala jsem se už věnovat i předporodní přípravě. A přivedla na svět další holčičku.

Jasminka se narodila opět doma, tentokrát za přítomnosti dvou porodních asistentek. Porod byl nejnáročnější, sáhla jsem si při něm na své hluboké strachy, velice mě posílil, změnil mě v mnoha ohledech. A ještě více utvrdil v tom, že ženy, o které budu pečovat, budou mít péči komplexní, budou perfektně připravené, zažijí nádherný porod a nebudou tápat v péči o miminko, protože si budou vždy vědět rady díky péči, kterou ode mě dostanou. 

A tak pečuji o ženy od počátku jejich cesty k mateřství, připravuji je spolu s jejich partnery na porod dle jejich přání, provázím je porodem, u kterého o ně s láskou a pochopením pečuji, starám se o ně po porodu tak, aby perfektně kojily a věděly si rady se svým děťátkem.

S láskou

Evka